Dijitalleşemeyen Kaybedecek

Paylaş:

     Son yıllarda ülkemizde de hissedilmeye başlayan E ticaret atağı tavan yapmış durumda. Dijital dönüşümün bir parçası olarak uygulanan sanal mağazalar, ürün tedarik, kargo, hız noktalarında müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran E ticaret, sektörleri domine etmeye devam ediyor. Peki, bu yeni girişime ayak uyduramazsak ne olur?

İnanılmaz Şeyler Oluyor

     Büyük reklam kampanyaları, inanılmaz indirimler, yüz binlerce satış, milyonlarca paket bunlar akıl almaz geliyor değil mi? Fakat bunların hepsi gerçek. Küçük işletmelerden tutun orta ve büyük ölçekli şirketler bile bu işin kenarından köşesinden tutmaya çalışıyor. Hatta şirketleşmeyen şahıslar bile sosyal medya kanalı ile kapıda ödeme yöntemini kullanarak online ticaret yapıyor. Bundan ciddi gelirler elde ediyorlar.

Mantık Çok Basit

     E ticaretin mantığından kısaca bahsedersek, hali hazırda içerisinde bulunduğunuz sektörün ürünlerini internet kanalıyla satmak ve uzaktan ödeme yoluyla gelir elde etmek. Çok basit bir mantığa sahip olsa da alt yapısında binlerce algoritma, yüzlerce alt yapı sektörü var. Tabi ki bu yeni sektör daha önce hayatımızda olmayan iş kollarını da hayatımıza sokmuş durumda. Bunlar dijital PR, dönüşümlü reklam kampanyaları, arama optimizasyonları vb diye sıralamak mümkün. Artık sanala doğru evrilen reklam stratejileri gelecekte tamamen sanala entegre olacak. Tüm çalışmalar bunu gösteriyor. Kargo firmalarının ilgisi de tamamen bu alanda yoğunlaş durumda. Malum internet platformları günde milyon dolarlara varan satış hacimleriyle sektörde genişlemeye devam ediyor.
Artık insanlar real mağazalardan satın alma gerçekleştirmiyor. Satın almak istediklerini mağazalarda kontrol edip, deneyip, ölçüp tartıp internet kanalıyla almayı tercih ediyor. Bunun nedeni hem daha ekonomik olması hem de popüler kültüre ayak uydurmak. İnternetten alınan her şey daha ucuz ve güvenilir algısına kapılan insanlar, bu hareketlerinin sonucunda güven duygusuyla memnuniyetlerini kolayca dile getirebiliyor. Esnaf ve diğer küçük işletmelerin kira, nakliye, personel vb gibi zorunlu giderleri birim fiyatta yüksek satmasına neden oluyor. Bu durumda beş lira bile aşağıda olsa tüketicinin ilgisini internete yöneltiyor.

Ya Hep Ya Hiç

     Dönüşüm hala devam ediyor. Yakın gelecekte real alışveriş diye bir şey kalmayacak. E ticaretin devamlılığını sağlayan sektörler çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Hava yoluyla kargo taşımacılığı (drone) hızlarına hız katacak, birim fiyatlar daha da aşağılara düşecek, tüketim çılgınlığı her geçen gün artacak, reklam kampanyaları daha da amcasız hale gelecek, insanlar en basit ihtiyaçlarını bile internetten tedarik etmeye devam edecek. Buna benzer onlarca şeyden daha bahsedebilirim. Gidişat ortada. Bir an önce önleminizi alın. Çok az zamanınız kaldı ya planlarınızı değiştirin ya da dijitalleşin. Ben diyeyim 3 siz deyin 5 seneniz kaldı. Bundan sonrası size sektörde yaşam alanı yok. Sektör, “ya dijital dönüşüme başlayın ya da yok olun” diyor.

Paylaş:
error: Content is protected !!